Kas kõõma ravimisel võiks eelistada looduslikku meetodit?
Nahk on meie suurim organ. Naha kaunina hoidmisest hoolitakse ja selle jaoks kulutatakse kogu maailmas suuri summasid. Peanaha tervise ja kaunite juuste vahel on seos, seega peanahaprobleemide pikaajalise eiramise eest tuleb varem või hiljem lõivu maksta.
Kõõma on kahte tüüpi: kuiva ja rasust, esimesel juhul märkad väikesi helbekesi oma õlgadel kohe, teisel juhul kleepub kõõm koorikuna peanahale ja juuksepiirile. Kui välja jätta beebikõõm, siis esineb kõõma kõige harvem lastel ja vanuritel, pisut enam meestel kui naistel. Vaatamata sellele, et kõõm näib esialgu vaid esteetilist laadi probleem, tekitab see meelehärmi kõigile. Kõõma tähelepanuta jätmine võib lõppeda juuste väljalangemise ja hõrenemisega, sest juuksejuure normaalne talitlus on häiritud.
Miks tekib kõõm?
Kõõma tekkimise põhjuseid on avaldatud erinevaid, kuid üks enamlevinud on pärmseene(Pityrosporum Ovale) vohamine. Täiskasvanud inimese nahal on pärmseene olemasolu tavaline, kuid kui immuunsüsteem nõrgeneb või on hormonaalne tasakaal häiritud(puberteet või naistel peale laste sündi), siis hakkab seen kiiremini paljunema. Organismi tasakaalutust põhjustab ka ravikuur antibiootikumidega või pikaajaline stress. Samuti võib kõõma põhjustav kontaktdermatiit tekkida valede hooldustoodete kasutamisel.
Kõõm tekib nii rasuse kui kuiva peanaha korral ning mõlemal juhul on sümptomiteks peanaha ärritus ja sügelemine. Rasuse peanaha puhul suureneb rasu tootmine rasunäärmetes veelgi, seda aitab edukalt reguleerida spetsiaalne rasueritust reguleeriv šampoon. Kuiva peanaha puhul on tunda pigem pitsituse tunnet, peanahal esineb tundlike piirkondi ja ärritunud laigukesi ning õlgadel on märgata peenikest valget puru. Kuiva kõõma esineb meie kliimas talviti külmade ilmadega kui õhk ruumides on kuivaks köetud. Sellisel puhul soovitan juuksurina kasutada pehme koostisega looduslikke šampoone nagu näiteks John Masters Lavender & Rosemary Shampoo, milles sisalduvad lavendli eeterlik õli koos antibakteriaalsete aaloe mahla, kummeli- ja nõgeseekstraktidega aitab hoida peanaha tasakaalu.
Peanaha haigused millega kaasneb kõõm
Seborroiline dermatiit on karvanääpsude ja rasunäärmete jätkuv talitluse häire. Haaratud on ka teised kehapiirkonnad: kõrvatagused, ninaümbrus, kaenlaalused. Haigus halveneb talveperioodil. Esineb naha sügelus, punetus, kõõm kleepub peanahale korpadena. Sellisel puhul tuleks olukorra leevendamiseks ja kontrollimiseks kindlasti alustada kõõma ravikuuri, soovitan pesemiseks seleendisulfiidi sisaldavat Davines Purifying šampooni 6 nädala jooksul. Raskematel juhtudel kasutada koos tsinkpüritooni sisaldava kõõmavastase geeliga, mis tuleb kanda peale šampooniga pesemist probleemsetele kohtadele, hoida 10 minutit ja seejärel juuksed loputada.
Psoriaas on autoimmuunhaigus, mis ei ole nakkav kuid näeb tihti üsna hirmutav välja. Peanahka katavad korbad. Enamasti ägeneb alguses kukla piirkonnas ning võib haarata ka kõrvade ümbrust, juuksepiiri otsa ees ning esineb tihti ka teistes kehapiirkondades ja tekitab probleeme liigestes. Ägeneb stressi ja ebatervisliku dieedi olukorras.
Kuidas vältida kõõma teket?
Närvisüsteem on inimese keha sidevõrgustik, mis juhib inimkehas paljusid protsesse, seega reageerib keha stressile päris kindlasti. On ju üldteada, et stressihormooni pikaajaline kõrge tase organismis põhjustab mitmeid haigusi ja lühendab eluiga. Stress pärsib immuunsüsteemi toimimist ja võib süvendada ka nahahaigusi. Välispidine peanaha hooldus ja määrimine aitab küll tegeleda tagajärgedega, kuid oluline oleks stressi maandada. Treeni regulaarselt, viibi looduses, katsu hoiduda negatiivsete emotsioonide kuhjumisest ning õpi andestama. Psoriaasi ja dermatiidi juhtumite korral kurdavad absoluutselt kõik kliendid, et nende haigusnähud stressi situatsioonis ägenevad. Paranemisele aitab kaasa veel päikesevalgus ja ka spetsiaalne valgusteraapia ning korralik tasakaalustatud dieet, häid tulemusi annab täielik loobumine suhkrust.
On öeldud, et ükski toiduaine otseselt kõõma ei tekita, aga rohke töödeldud toidu ja suhkru söömine on paljude nahaprobleemide tekitajad. Rafineeritud süsivesikute ja piimatoodete rohkus menüüs põhjustab nahaprobleemide süvenemist.
Kõõma ravi looduslike vahenditega
Looduslikud ravimid toetavad keha enda võimet terveneda. Nendega saab leevendada sügelust, vaigistada põletikku või tõrjuda mikroobide vohamist.
Teepuu kasvab looduslikult Austraalias ja sealsed põlisrahvad on teepuuõli laialdaselt kasutanud. Teepuuõlil on antibakteriaalne ja seenevastane toime. Tuleb kindlasti lahjendada, puhas õli on tugev ja tekitab nahaärritust. Tilguta paar tilka supilusika kookosõli sisse, määri segu peanahale, hoia minimaalselt 15 minutit, pesemiseks kasuta õrnatoimelist looduskosmeetika toodet: John Masters Organics Evening Primose Shampoo. Või tilguta tilk igal pesukorral šampooni hulka. Õli saab lahjendada ka veega.
Õunasiidriäädikas: lahjenda pooleks veega, hoia penahal 10-15 min., pese õrna šampooniga, korda korra nädalas. Tekitab happelise pH.
Sidrunimahl: lahjenda veega, loputa juukseid peale peapesu, reguleerib samuti peanaha pH ja ei lase kõõmal tekkida.
Aaloe pärineb Vahemere äärest, on üks tuntuimaid ravimtaimi. Juba Kleopatra aegadest kasutatud ka iluprotseduurides. Aaloemahl on niisutav, põletikuvastane ja aitab sügeluse vastu. Aaloe mahlaga on läbi aegade ravitud põletusi, soolepõletikke, nahaärritusi ja psoriaasi. Aaloe mahla müüakse hästi varustatud apteegis või looduspoes.
Küüslauk on immuunsüsteemi tugevdav ja antiseptiline. Lahjenda mahl veega ja hõõru peanahale või sega mee hulka, pese pea seejärel šampooniga. Segades meega saad topelt ravimi - mee ravitoime on teada juba Vana-Egiptusest, sest meel on antibakteriaalsed omadused. Kui küüslaugu lõhn tundub vastuvõetamatu, kasuta lahuse tegemiseks ainult mett, st. lahjenda ka mesi veega, hõõru peanahale, hoia vähemalt 15 min, võid hoida ka üle öö, aga viimasel juhul veendu, et Sul ei ole mee suhtes allergiat.
Kookosõli sisaldab lauriinhapet, millel on seenevastased omadused. Määri peanahale, hoia 15 min. või kauem, võib hoida peas isegi üle öö ja seejärel hommikul pese angervaksa ekstrakti sisaldava - mis on looduslik salitsüülhape ja kooriva toimega - John Masters Organics Scalp Stimulating šampooniga.
Kõrvenõges on põletikuvastase toimega. Tee kõrvenõgese leotis keetes nõgese lehti, varsi ja juuri, lase jahtuda, kurna ja loputa pead peale juuste pesemist.
Foto: Rosina-Sch