Rasked valikud vannitoa riiulis
Inimesed on vägagi teadlikuks saanud sellest mida nad söövad, millised toiduained on kasulikud, mis teeb paksuks ja mis toiduainetes on vähim kaloreid või rohkeim vitamiine. Kuid suurem osa meist ei mõtle sellele, mida sisaldab meie igapäevane näokreem või šampoon.
Mida Sina endale peale määrid?
Palju on uuritud juuksehooldustoodete kohest mõju inimese organismile ning nende otsest mõju nahale pärast toote peale kandmist. Viimastel aastatel on aina enam räägitud šampoonide ja palsamite pikemaajalistest mõjuteguritest, mis võivad väljenduda toodete aastatepikkuse kasutamise järel. Aina enam räägitakse parabeenidest, silikoonidest, sulfaatidest ja mineraalõlidest. Kuid enamikel meist ei ole aimu, mida need endast kujutavad ja miks paljud kosmeetikafirmad üha enam neid aineid oma toodetes väldivad. Kas tegemist on mingi maailma haaranud hullusega või kujutavad need ained tõesti ohtu meie tervisele?
Mis on parabeenid?
Parabeenid võivad esineda mitmete erinevate keemiliste ühendite kujul: etüül-, metüül-, butüül-, isobutüül- ja propüülparabeen. On peamiseks säilitusaineks, mida kasutatakse kõigis kosmeetikumides- alates šampoonist lõpetades hambapastaga. Neid on kasutatud viimased 70 aastat ning osad allikad väidavad, et kosmeetikavahendites kasutatav kogus on inimese tervisele ohutu. Kuid siiski on tänaseks küllalt neid teadlasi, kes kindlalt näevad parabeenide seost inimese viljakuse langusega ning rinnavähi tekkega.
Mis on sulfaadid?
Teine väga ohtlik rühm keemilisi aineid on sulfaadid. Neid leidub šampoonides, dušigeelides, seepides, hambapastades. Kui vaadata pakenditelt koostisainete sisaldusi, siis kõige põhilisemaks aineks on (SLS) sodium lauryl sulfate. SLS on väga tõhus rasvade eemaldaja ja peamine vahu tekitaja. Enamik meist ootabki, et šampoon oleks rikkaliku vahuga. Probleem seisneb aga selles, et sulfaadid viivad nahalt loomuliku kaitsekihi. Peanahk ja juuksed muutuvad kuivaks, katkevaks, võivad välja langeda, tekib peanaha ärritus. Peetakse samuti astmat tekitavaks. Siinkohal peakski igaüks meist valima kas rikkaliku vahu või tervema peanaha vahel.
Mis on silikoonid?
Juuksehooldustoodetes kasutatakse silikoone kammitavuse parandamiseks, kuna silikoonid on silendava toimega ja eraldavad juuksed üksteisest, annavad juustele ideaalse läike ning luksusliku välimuse. Silikoone on erinevaid, enamasti väga kunstlikud ained, millel on palju negatiivseid kõrvalmõjusid.
Esmane mulje täiuslikult säravatest ja niisutatud juustest on petlik, sest ajaga muutuvad juuksed tuhmiks ja raskeks.
Tekib kasvuhooneefekt, sest silikoon ladestub juustele ning ei lase niisutavatel toodetel juustesse tungida ja neid niisutada. Võib tekkida vajadus juukseid tihemini pesta, mis omakorda muudab juuksed kergesti katkevaks ja kuivaks. Veeslahustuvad silikoonid on näiteks chyclomethicone ja dimethicone copolyol, nende hind on kõrgem, kuid need on kergemad. Vees mittelahustuvaid silikoone tuleb juustest eemaldada sügavpuhastava šampooniga.
Kui need kahjulikud ained imenduvad rakkudesse, siis saavad sageli alguse erinevad probleemid. Peanaha ehk juuste puhul toimub kõik samamoodi nagu mujal nahapiirkondades: kõik koostisained, mis sisalduvad šampoonides, palsamites, lakkides, värvides imenduvad läbi peanaha.
Kreemipurke ja šampoonipudeleid uurides tasub teada, et koostisained on seal mahulises järjestuses. Vastavalt euronõuetele peavad koostisained olema kirjas mahu alanevas järjekorras, st. kõige suuremas koguses esindatud on nimetatud esimesena.
Kui soovid vältida vastikuid kemikaale, vali juuksehooldustooted, mis ainult ei puhasta vaid ka toidavad Sinu juukseid
ning sisaldavad õrnu, naturaalseid ja tervislikke koostisaineid. Eesti iluturul
on saada mitmeid alternatiivseid naturaalseid koostisaineid kasutavaid
juuksehooldusfirmasid. Mina kasutan teie juuste hooldamiseks John Masters Organics ja Davines tooteid.